MENU

Zima Červenohorské sedlo

Ideální místo pro zimní dovolenou

OBUJTE LYŽE, BĚŽKY NEBO SNĚŽNICE A VYDEJTE SE NA VRCHOLKY HOR

JESENÍKY V ZIMĚ

BĚŽKAŘSKÉ TRATĚ

 

Trasa Červenohorské sedlo - Ovčárna - 12 km

Z Červenohorského sedla se vydejte po modré turistické značce, která se nachází na levé straně silnice směr Šumperk. Tato část není náročná, neboť vede po vrstevnici. Pod Výrovkou pokračujte mírným klesáním na Petrovku a poté výstupem na Kamzík. Od tohoto místa vás čeká nejnáročnější úsek celé trasy a tím je stoupání dlouhé 1,5 km na rozcestí Slatě. Za dalších 0,5 km narazíte na turistickou chatu Švýcárna, kde se můžete občerstvit. Pokračuje stoupání na rozcestí pod Pradědem a odtud následuje příjemný sjezd na Ovčárnu. Z Ovčárny se můžete vrátit stejnou trasou nebo využít kyvadlovou dopravu z Hvězdy do hotelu.

Trasa Červenohorské sedlo - Ramzová - 14,5 km

Z Červenohorského sedla se vydejte místy prudším stoupáním na Vřesovou studánku, která se nachází pod vrcholem Černé hory (1333 m n. m.). Odtud pokračujte na nedaleké Trojmezí, ze kterého vede náročné, často namrzlé stoupání nejprve lesem a potom po holém temeni na Keprník (1423 m n. m.). Z vrcholu se za jasného počasí naskýtá jedinečný výhled na Jeseníky i horské hřebeny od Krkonoš až po Beskydy. Z Keprníku dále sjeďte k Jiřího turistické chatě pod vrcholem Šeráku (1351 m n.m.), kde je možnost občerstvení. Při sjezdu ze Šeráku na Ramzovou překonáte úžasný výškový rozdíl téměř 600 metrů. Cesta vede lesem a je obohacena o dílčí výhledy do údolí Ramzové. Dolů se lze také dostat lanovkou. Trasa Červenohorské sedlo - Ramzová je součástí Jesenické magistrály táhnoucí se přes celý hřeben Hrubého Jeseníku.

Trasa Červenohorské sedlo - Praděd - 8,5 km

Ze sedla vede nedlouhý výstup na Klínovec a Výrovku (v zimě může být tento úsek uzavřen). Úsek v oblasti malého a Velkého Jezerníku (1304 m n. m.) má rovinaté partie a častá stoupání. Hřebenová magistrála ústí na louce u horské chaty Švýcárna. Z Červenohorského sedla sem vede ještě jedna pohodlnější varianta trasy - vpravo od hřebene po modré značce širokou cestou až k rozcestí nad Petrovkou, odtud vlevo po zelené, poněkud strměji se stoupá jen v krátkém úseku pod Malým Jezerníkem. Od Švýcárny se otevírá panorama nejvyšší hory Moravy - Pradědu.

VODNÍ ELEKTRÁRNA DLOUHÉ STRÁNĚ

Vzdálenost 9 km

Kochejte se krásným pohledem na zimní krajinu Jeseníků. Výchozím bodem jsou Kouty nad Desnou, kam je nejlepší vyrazit autem nebo kyvadlovou dopravou. Z lyžařského střediska Kouty využijte sedačkovou lanovku, která vás dopraví 4,5 km od horní nádrže. Případně se můžete vydat po kratší trase po červené značce, která je dlouhá pouze 2,5 km. Předem se můžete také objednat na exkurzi do vodní elektrárny.

Speciální nabídka